RickEngland
Elite
- Joined
- Nov 14, 2011
- Posts
- 4,672
- Location
- Essex England UK
- Society
- Jurai Blood
- Avatar Name
- Rickard Rick England
Hi folks
Thought I run a check over the time it takes for my Sterling dragon to eat 100 fruit bars and assess the xp gain versus cost.
The test started with the pet at 71280 xp, and I fully fed it.
I took various measurements over the course of the test, but I won't bore you with the data other than the key points.
The metabolic rate is 17.50+36.00 (as running focus passive).
During the test I did 3 x Exotic tricks, each one gives 24xp
Results after 100 bars eaten:
71457 - 71280 = 177 xp gained
Cost 177/100 = 1.77 xp per 1 fruit bar.
However lets split it out
3 x 24 xp exotic tricks cost 10 bars each = 30 bars (at 99% pet focus)
Therefore
100 - 30 = 70 bars used just for passive xp gain
71457 - (24x3) = 71385
71385 - 71280 = 105 xp Passive skill gain (i.e. with it just spawned)
Therefore the cost to run the pet spawned:
105 xp / 70 bars = 1.5 xp per 1 fruit bar eaten
Now for the exotic trick
3 x 24xp tricks = 72 xp
3 x 10 bars per trick = 30 fruit bars
72 / 30 = 2.4 xp per 1 fruit bar eaten
Conclusions:
It's obviously cheaper to do tricks, store it and wait for full focus. However this will take you forever to train it. I've not tested it yet with no focus passive running while it's spawned. I will do those checks.
It's interesting though the cost to train these pets.
Lets have a rough guess, assuming I've always had the exotic trick available. (easier to calc)
177 xp gained for 100 bars
30 bars for 3 exotic tricks 72 xp
70 bars for 105 xp
72/177 = 40.68%
105/177 = 59.32%
Therefore:
Total current xp 71385 x 40.68% = 29039 xp for tricks.
71385 x 59.32% = 42345 passive skills gain
Cost of bars:
29039 / 24 xp per trick = 1210 tricks x 10 bars 12100 bars for tricks (or 2.4 xp per bar)
42345 / 1.5 = 28230 bars for passive skill gain (just spawned standing there).
Total bars: 28230 +12100 = 54445 bars.
1000 bars = 10 ped TT
With MU say 225%, then 1000 bars = 22.5 ped
54445 / 1000 = 54.445
54.445 x 22.5 ped = 1225 ped rough cost to date on this pet.
Mmmmmmmm....ok then
Hope helpful
Rick
Thought I run a check over the time it takes for my Sterling dragon to eat 100 fruit bars and assess the xp gain versus cost.
The test started with the pet at 71280 xp, and I fully fed it.
I took various measurements over the course of the test, but I won't bore you with the data other than the key points.
The metabolic rate is 17.50+36.00 (as running focus passive).
During the test I did 3 x Exotic tricks, each one gives 24xp
Results after 100 bars eaten:
71457 - 71280 = 177 xp gained
Cost 177/100 = 1.77 xp per 1 fruit bar.
However lets split it out
3 x 24 xp exotic tricks cost 10 bars each = 30 bars (at 99% pet focus)
Therefore
100 - 30 = 70 bars used just for passive xp gain
71457 - (24x3) = 71385
71385 - 71280 = 105 xp Passive skill gain (i.e. with it just spawned)
Therefore the cost to run the pet spawned:
105 xp / 70 bars = 1.5 xp per 1 fruit bar eaten
Now for the exotic trick
3 x 24xp tricks = 72 xp
3 x 10 bars per trick = 30 fruit bars
72 / 30 = 2.4 xp per 1 fruit bar eaten
Conclusions:
It's obviously cheaper to do tricks, store it and wait for full focus. However this will take you forever to train it. I've not tested it yet with no focus passive running while it's spawned. I will do those checks.
It's interesting though the cost to train these pets.
Lets have a rough guess, assuming I've always had the exotic trick available. (easier to calc)
177 xp gained for 100 bars
30 bars for 3 exotic tricks 72 xp
70 bars for 105 xp
72/177 = 40.68%
105/177 = 59.32%
Therefore:
Total current xp 71385 x 40.68% = 29039 xp for tricks.
71385 x 59.32% = 42345 passive skills gain
Cost of bars:
29039 / 24 xp per trick = 1210 tricks x 10 bars 12100 bars for tricks (or 2.4 xp per bar)
42345 / 1.5 = 28230 bars for passive skill gain (just spawned standing there).
Total bars: 28230 +12100 = 54445 bars.
1000 bars = 10 ped TT
With MU say 225%, then 1000 bars = 22.5 ped
54445 / 1000 = 54.445
54.445 x 22.5 ped = 1225 ped rough cost to date on this pet.
Mmmmmmmm....ok then
Hope helpful
Rick
Last edited: