Ok im very new to entropia and there is a very good chance ive missed something obvious in my calculations but this thread was starting to hurt my head and i was bored so here is some random stuff ive calculated using values extracted from entropedia and the average dmg per shot for each gun that someone posted on page 2 of this thread.
Asi-30 Arctic
Shots per 100 ped ammo = 1000000/1460 = 684 shots
Total dmg caused for 100 ped ammo = 684*50.25 = 34371 dmg
Total decay for 100 ped ammo = 684*0.01621 = 11.09 ped
Dmg per ped = 34371/111.09 = 309.4 dmg/ped
Total Shots from gun = 8976
Total Ammo need for shots = 8976*1460 = 13104960
Ped needed for ammo = 13104960/10000 = 1310.5 ped
Total dmg done = 8976*50.25 = 451044 dmg
Damage done per ped = 451044/1460.5 = 308.8 dmg/ped
Dmg per ped @ 20% MU = 451044/1490.5 =302.6 dmg/ped
Apis
Shots per 100 ped ammo = 1000000/1300 = 769 shot
Total dmg caused for 100 ped ammo = 769*49.5 = 38064 dmg
Total decay for 100 ped ammo = 769*0.02987 = 22.97 ped
Dmg per ped = 38064/122.97 = 309.5 dmg/ped
Total Shots from gun = 6658
Totam Ammo need for shots = 6658*1300 = 8655400
Ped needed for ammo = 8655400/10000 = 865.54 ped
Total dmg done = 6658*49.5 = 329571 dmg
Dmg done per ped = 329571/1070.54 = 307.9 dmg/ped
Dmg per ped @ 20% MU = 329571/1111.54 = 296.5dmg/ped
If ive made a mistake somewhere please feel free to point it out to me and i will happily correct it and update my calculations. If being a noob and i have completely failed with the calculations somewhere then please dont hesitate to say.
Also note i know both guns dont sell @ 120% but i just put them both at that to compare.
Your math is ok, but let me just point the relevant economy issue.
ASI-30 Arctic you wrote:
Total dmg done = 8976*50.25 = 451044 dmg
Apis you wrote:
Total dmg done = 6658*49.5 = 329571 dmg
Now, think how much ped in markup you pay for each.
ASI-30 Arctic markup payed:
150 * 0.2 = 30 ped
Apis markup payed:
205 * 0.2 = 41 ped
Now, let's see the real economy
Damage of 1 ped markup payed = Total dmg done / Total ped markup payed
ASI-30 Arctic:
451044 / 30 => 15035 damage for each ped markup
Apis:
329571 / 41 => 8038 damage for each ped markup
How much better is the ped markup economy of the ASI-30 Arctic in your calculation:
15035 / 8038 => 1,87 => ASI-30 Arctic is 87% better using your values.
For each 1 PED markup you pay, you get almost double damage points using the pistol.
Now since both guns have equal damage / second, the real question you should ask is:
Is the 58.3m range vs. 30m range worth paying almost 2x times the markup?
If the range saves you armor and fap decay to cover the extra markup or you just don't care or it's too hard changing guns, go for the rifle.
If you want the best markup eco, use the pistol. You may have to pick and choose low agro mobs.
If you want the best of both, use rifle until mob is in pistol range, then switch to pistol.
Entropedia.info states:
Markup based: Dmg/PEC is calculated based on the markup of the weapon,
amp and ammo.
Using dante amp and ammo affects the end result of Dmg/PEC. So the markup economy is lost in the damage / pec calculation. Why? Because Apis+dante uses 1600 ammo and ASI-30 Arctic+dante uses 1760 ammo. This creates an artificial decrease of Dmg/PEC of the ASI-30 Arctic, due to the extra ammo cost, almost equalizing the two guns Dmg/PEC by balancing the Apis extra decay with the ASI-30 Arctic extra ammo, and making it
SEEM like they are same eco.
Markup based Dmg/PEC of Entropedia is misleading, if not entirely false.
The misleading of "Markup based Dmg/PEC" of Entropedia happens not only on those two select guns, but on ALL the L guns.
Using only the markup to calculate damage / ped payed as markup, reveals the real economy of the L guns.