Shard-Angel
Prowler
- Joined
- Feb 22, 2008
- Posts
- 1,233
- Location
- Vacationing on Next Island
- Society
- Project Entropia
- Avatar Name
- Vehshi Rogue Shard-Angel
SOLVED:
Ahhh... That's what I forgot! The original investment is still there! LOL. Thanks Jetsina!
Folks, please ignore my ramblings in part 1!
PS. PART 2 is still relevant for casual discering purposes!
-------------------------------------------------------------------------------
::
::
::
::
::
Hi folks. Am just trying to understand this offering for myself. I am not a maths wiz, and am just using basics and approximates to grasp what's being offered to us.
Feel free to point out if my maths is incorrect. Please don't flame me!!
[PART 1 - Recovery of Investment]
10 peds is cheap & cheerful! Any level player should be able to afford these.
Payout is a minimum of 1 pec per week (only if it generates that much).
So, if we manage to generate 1 pec per week - we'd need:
ONE share cost = 10 peds per share * 100 pecs/ped = 1000 pecs total invested per ONE share.
How long should we expect our ONE share to pay themselves off @1pec per week:
1000 pecs divided by 1pec/week = 1000 weeks to pay itself off.
= 1000 weeks / 52 weeks in a year = 19.23 years to recover our 10 ped initial investment.
And... were we to generate 2 pecs/week: 19.23 years / 2 = 9.62 years required.
Similarly:
@ 3 pecs/week PER share = 19.23 / 3 = 6.41 years
@ 4 pecs/week PER share = 19.23 / 4 = 4.81 years
@ 5 pecs/week PER share = 19.23 / 5 = 3.85 years
@ 6 pecs/week PER share = 19.23 / 6 = 3.21 years
@ 7 pecs/week PER share = 19.23 / 7 = 2.75 years
@ 8 pecs/week PER share = 19.23 / 8 = 2.40 years
@ 9 pecs/week PER share = 19.23 / 9 = 2.13 years
@10 pecs/week PER share = 19.23 / 10 = 1.92 years
...
@15 pecs/week PER share = 19.23 / 15 = 1.21 years
@20 pecs/week PER share = 19.23 / 20 = 0.96 years (ie less than 1 year)
--------------------------------------------------------------
[PART 2 - Revenue generation]
(Note, at THIS stage, we're NOT taking into account 50/50 planet partner splits (or further PP splits) revenue for activity on New Treasure Island).
(We're just running basic numbers at this stage - for PP splits and more, see PART 3/4.)
We know that 800,000 shares are issued in total.
In order for EACH share to generate 1 pec, there would have to be atleast a revenue of 1 pec per share/per week.
= 800,000 pecs per week revenue required.
= 800,000 pecs / 100 = 8,000 PEDS per WEEK total required to payout 1 pec PER share from the TI zone.
This IS an achievable goal. We all know there are miners and hunters that can (and do) cycle that easily in a week.
However,... following the above scenario:
It would take 8,000 PEDs revenue generation solely on NEW TREASURE ISLANDS for to generate 1pec/week per share.
To generate 2 pecs/share - it'd take 8,000 * 2 = 16,000 PEDs income on NTI per week.
For 3 pecs/week income, 8,000 * 3 = 24,000 PEDs are needed.
For 4 pecs/week income, 8,000 * 4 = 32,000 PEDs are needed.
For 5 pecs/week income, 8,000 * 5 = 40,000 PEDs are needed.
For 6 pecs/week income, 8,000 * 6 = 48,000 PEDs are needed.
For 7 pecs/week income, 8,000 * 7 = 56,000 PEDs are needed.
For 8 pecs/week income, 8,000 * 8 = 64,000 PEDs are needed.
For 9 pecs/week income, 8,000 * 9 = 72,000 PEDs are needed.
For 10 pecs/week income, 8,000 * 10 = 80,000 PEDs are needed.
...
For 15 pecs/week income, 8,000 * 15 = 120,000 PEDs are needed.
For 20 pecs/week income, 8,000 * 20 = 160,000 PEDs are needed.
--------------------------------------------------------------
This would now bring us to the:
- [PART 3 - Planetary Partner/MA/etc SHARE DIVISIONS which would easily double the time frames and PED burn rates required.]
- [PART 4 - Actual PED CYCLING RATES /taxes /misc considerations /retaining player population on TI, maintaining burn rates, etc(??)]
But... I'll let someone more mathmatically inclined compute those more murky numbers instead. Feel free to post them below in you are of the inquisitive mind!
It will, however, make a quick buck as a reseller toy, that's for sure.
What do you guys think?
In brief: the age-old ROI maths that thinks your investment sum has disappeared untraceably and must grow back!
No it hasn't; it is still there as the value of the share and can be sold at whatever the market rate happens to be!
Ahhh... That's what I forgot! The original investment is still there! LOL. Thanks Jetsina!
Folks, please ignore my ramblings in part 1!
PS. PART 2 is still relevant for casual discering purposes!
-------------------------------------------------------------------------------
::
::
::
::
::
Hi folks. Am just trying to understand this offering for myself. I am not a maths wiz, and am just using basics and approximates to grasp what's being offered to us.
Feel free to point out if my maths is incorrect. Please don't flame me!!
[PART 1 - Recovery of Investment]
10 peds is cheap & cheerful! Any level player should be able to afford these.
Payout is a minimum of 1 pec per week (only if it generates that much).
So, if we manage to generate 1 pec per week - we'd need:
ONE share cost = 10 peds per share * 100 pecs/ped = 1000 pecs total invested per ONE share.
How long should we expect our ONE share to pay themselves off @1pec per week:
1000 pecs divided by 1pec/week = 1000 weeks to pay itself off.
= 1000 weeks / 52 weeks in a year = 19.23 years to recover our 10 ped initial investment.
And... were we to generate 2 pecs/week: 19.23 years / 2 = 9.62 years required.
Similarly:
@ 3 pecs/week PER share = 19.23 / 3 = 6.41 years
@ 4 pecs/week PER share = 19.23 / 4 = 4.81 years
@ 5 pecs/week PER share = 19.23 / 5 = 3.85 years
@ 6 pecs/week PER share = 19.23 / 6 = 3.21 years
@ 7 pecs/week PER share = 19.23 / 7 = 2.75 years
@ 8 pecs/week PER share = 19.23 / 8 = 2.40 years
@ 9 pecs/week PER share = 19.23 / 9 = 2.13 years
@10 pecs/week PER share = 19.23 / 10 = 1.92 years
...
@15 pecs/week PER share = 19.23 / 15 = 1.21 years
@20 pecs/week PER share = 19.23 / 20 = 0.96 years (ie less than 1 year)
--------------------------------------------------------------
[PART 2 - Revenue generation]
(Note, at THIS stage, we're NOT taking into account 50/50 planet partner splits (or further PP splits) revenue for activity on New Treasure Island).
(We're just running basic numbers at this stage - for PP splits and more, see PART 3/4.)
We know that 800,000 shares are issued in total.
In order for EACH share to generate 1 pec, there would have to be atleast a revenue of 1 pec per share/per week.
= 800,000 pecs per week revenue required.
= 800,000 pecs / 100 = 8,000 PEDS per WEEK total required to payout 1 pec PER share from the TI zone.
This IS an achievable goal. We all know there are miners and hunters that can (and do) cycle that easily in a week.
However,... following the above scenario:
It would take 8,000 PEDs revenue generation solely on NEW TREASURE ISLANDS for to generate 1pec/week per share.
To generate 2 pecs/share - it'd take 8,000 * 2 = 16,000 PEDs income on NTI per week.
For 3 pecs/week income, 8,000 * 3 = 24,000 PEDs are needed.
For 4 pecs/week income, 8,000 * 4 = 32,000 PEDs are needed.
For 5 pecs/week income, 8,000 * 5 = 40,000 PEDs are needed.
For 6 pecs/week income, 8,000 * 6 = 48,000 PEDs are needed.
For 7 pecs/week income, 8,000 * 7 = 56,000 PEDs are needed.
For 8 pecs/week income, 8,000 * 8 = 64,000 PEDs are needed.
For 9 pecs/week income, 8,000 * 9 = 72,000 PEDs are needed.
For 10 pecs/week income, 8,000 * 10 = 80,000 PEDs are needed.
...
For 15 pecs/week income, 8,000 * 15 = 120,000 PEDs are needed.
For 20 pecs/week income, 8,000 * 20 = 160,000 PEDs are needed.
--------------------------------------------------------------
This would now bring us to the:
- [PART 3 - Planetary Partner/MA/etc SHARE DIVISIONS which would easily double the time frames and PED burn rates required.]
- [PART 4 - Actual PED CYCLING RATES /taxes /misc considerations /retaining player population on TI, maintaining burn rates, etc(??)]
But... I'll let someone more mathmatically inclined compute those more murky numbers instead. Feel free to post them below in you are of the inquisitive mind!
It will, however, make a quick buck as a reseller toy, that's for sure.
What do you guys think?
Last edited: